Bizony sok mindent kell, illik, és még több mindent lehet… De vajon akinek csak néhány fontos alapinformációra van szüksége, arra viszont azonnal, az hogyan szerezze be? Nyilván nem rohan hanyatt-homlok a könyvtárba, és valószínű, hogy – ha birtokában van – a több kilós nagylexikont sem kapja le a polcról, hogy valószínűleg elavult adatokra leljen hosszabb keresgélés után. Nem. Ha van rá módja, akkor egyszerűen kiguglizza, amire szüksége van. Ha az internetes keresőbe begépeli: Kárpátalja – a találati lista tetején, mint annyi más keresés esetében is, a Wikipédiát találja – bőséges és részletes, témák szerint csoportosított leírással. De ez a bőség meg is zavarhatja. Neki csak a 2-3 legfontosabb adatra van szüksége, görgetheti a weboldal fel s alá, ami meg is találja őket. Nem lehetne ezt valahogy egyszerűbben-gyorsabban megoldani? Esetleg úgy, hogy semmilyen terjedelmes honlapot ne is kelljen megnyitni, hanem a keresett infó már a Google találati oldalon látható legyen? Nos, a Google 2013 őszén életbe léptetett új szempontrendszere éppen ilyen megoldásokat támogat. Ha a puszta kulcsszó begépelése helyett ezt gépeljük a keresőbe: Mit kell tudni Kárpátaljáról?, akkor legelső találatként ezt kapjuk:
Látható: a legfontosabb három adat ott van az elsőként megtalált weboldal leírásában: lakosság, terület, székhely. De van ott egy belső link is: Mit érdemes tudni Kárpátaljáról. Kitalálható, hogy erre kattintva bővebb információk is találhatók.
A Google támogatja az ilyen megoldásokat. Míg korábban a kategorizáló-címkéző keresést preferálta, most a hangsúlyt áttette a természetes beszédhez igazodó kérdésekre és azokat az oldalakat hozza fel a találati lista élére, amelyek ennek az új elvárásnak megfelelnek: lehetőleg már a két soros leírásban tartalmazzák a feltett kérdésre adott pontos választ.
Új keresési filozófiához új optimalizálás társul: olyan honlapokat kell készíteni és olyan webkörnyezetet kell számukra építeni, hogy az új kihívásnak eleget téve weboldalunk jó Google-helyezést szerezzen. Új honlapommal – www.kárpátalja.net – ez sikerülni látszik. Ami nem csupán abban mutatkozik meg, hogy erre az egy kérdésre jól felel a weblap, hanem abban is, hogy hasonlóan sikeres más kérdésekkel is (lásd alább), ezen felül a jó szereplések okán a kulcsszavas listán is előrefurakodott: a Kárpátalja alapszóra is benne van a top 10-ben. …Hát valahogy így működikk újabban a SEO (keresőoptimalizálás). Néhány egyéb olyan keresőkérdés, amellyel honlapom élpozíciót szerzett:
- mekkora a magyar lakosság száma kárpátalján?
- mennyi a hivatalos idő Kárpátalján?
- hány óra van most Ukrajnában?
- hány kilométerre van Budapesttől Ungvár?
- milyen magas a Hoverla?
- hány méter a tengerszint fölött a Vereckei-hágó?
Tessék kipróbálni!