Az egészséges táplálkozás tudományos alapja

egészséges táplálkozás tudomány

A szervezetünk tápanyag nélkül kb. 3 hétig képes működni, majd leáll a működése. Az elfogyasztott élelmiszerek minősége és mennyisége pedig hozzájárul ahhoz, hogy egészségesek legyünk.

A tápanyagok jelentős részét valamilyen konyhatechnikai folyamat során juttatjuk be a szervezetünkbe (pl. sütés, főzés, párolás). Ezek a folyamatok segítik, hogy emészthetőbbé váljanak az ételek, valamint, hogy a bennük található ún. mikroorganizmusok elpusztuljanak.

Magyarország halálozási statisztikáiból kitűnik, hogy a szív- és érrendszeri betegségek jelentős haláloknak számítanak. Ezek a betegségek azonban megelőzhetők lennének egészséges táplálkozással.

Mit értünk ez alatt az egészséges táplálkozás alatt?

A telített zsírok mennyiségének csökkentését, a sóbevitel korlátozását, a túlfűszerezett ételek korlátozott fogyasztását.

De kockázati tényező még a mozgásszegény életmód, az elhízás, a túlzásba vitt alkoholfogyasztás.

Hogyan alakítsuk ki az étrendünket megfelelően?

Az ételek megválasztásánál figyelnünk kell arra, hogy tartalmazzák a szükséges tápanyagokat a megfelelő mennyiségben és persze a megfelelő minőségben.

Olvass tovább

Miért fontos a sport az életünkben?

a sport fontos

Felnőttként már mindenki biztos lehet abban, hogy mennyire fontos szerepe van a sportban az életünknek. Ha űzünk valamilyen sportot, akkor azért, ha nem pedig, a lelkünk mélyén tudjuk, hogy ez hiba és jó lenne, ha belekezdenénk valamilyen fajta mozgásba.

Milyen szempontok szerint válasszunk sporttevékenységet?

Több szempontot figyelembe véve érdemes meghozni a döntést:

  • milyen lehetőségek vannak a környéken: nem érdemes távoli helyen keresni sportolási lehetőséget, mert az egy idő után teherré fogja változtatni, csak könnyen megközelíthető helyeket keressünk
  • vegyük figyelembe, hogy melyik sport milyen fix költségekkel jár, mekkora befektetést követel meg
  • van-e bármilyen kizáró egészségügyi tényező, amivel számolnunk kell

Milyen előnyei vannak, ha jól sikerül sportot választanunk?

Az egyénre szabott sport azon túl, hogy hosszú időn keresztül biztosít kikapcsolódási lehetőséget számos más pozitív változást is hozhat az életünkbe:

Olvass tovább

Veszélyesek-e az áltudományok?

áltudomány és gyógyításFontos kérdés, hogy milyen áltudományos gyógyítási elméletek és módszerek veszélyeztethetik az egészségünket. Erre nincs egyszerű válasz. Az áltudományos hipotézisek és metódusok sokfélék lehetnek, és különböző kockázatokat rejthetnek magukban. Általában azokat nevezzük áltudományosaknak, amelyek nem felelnek meg a tudományos módszernek, nem rendelkeznek megbízható bizonyítékokkal, és nem veszik figyelembe az orvostudomány általánosan elfogadott alapelveit és eredményeit. Néhány példa az áltudományos gyógyítási elméletekre és módszerekre:

A homeopátia, amely azt állítja, hogy a betegségek gyógyíthatók olyan hígított anyagokkal, amelyek hasonló tüneteket okoznak, mint a betegség. A homeopátiás szerek gyakorlatilag nem tartalmaznak hatóanyagot, és nincs tudományos bizonyíték arra, hogy hatékonyabbak lennének, mint a placebo. A homeopátia veszélyes lehet, ha a beteg elhanyagolja a hagyományos orvosi kezelést, vagy ha a homeopátiás szer allergiás reakciót vagy mérgezést okoz.

Az asztrológia, amely azt állítja, hogy a csillagok és a bolygók állása befolyásolja az emberi egészséget és sorsot. Az asztrológia nem rendelkezik tudományos alappal, és nem tudja megmagyarázni, hogy milyen mechanizmuson keresztül hatnak az égitestek az emberi testre és lélekre. Az asztrológia veszélyes lehet, ha a beteg az asztrológiai jóslatok alapján dönt az egészségével kapcsolatban, vagy ha az asztrológiai tanácsadók kihasználják a beteg hiszékenységét és pénzt csalnak ki tőle.

Olvass tovább